Творчество- إبداع

литература и изкуство без граници- لأدبٍ وفنٍ بلا حدود

ИндексReklamaGalleryCalendarТърсенеРегистрирайте сеВход
Добре дошли във форум Творчество! Нека направим света още по-хубав с красотата на литературата и изкуството.

Share | 

Правата на жените в арабския свят

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
MaggiePooh

Брой мнения : 33
Местожителство : софия
Професия/Хоби : Принцеса на Творчеството
Registration date : 30.05.2009

ПисанеЗаглавие: Правата на жените в арабския свят   Нед Юни 07 2009, 22:46

Тъй като Сирия е една от най-хулените държави , ще ви кажа как живеят там.1.Жените не са в такова състояние,както се показва по телевизията! Ето мои наблюдения:
- младите момичета и съвременните деца НЕ носят забрадки, това се прави САМО от възрастните жени.Ако някое момиче е сложила ,то е само на главата!
-Забрадката не е ислямско пособие! като история тя идва от Византия, където жените са били покривани.Арабите взимат това, но в самия Коран пише:
“Покривалото на жената е забралото на мъжките очи”.
-В много арабски държави, казвам АРАБСКИ има невероятен нощен живот, който видях с моите очи.Имат супер дискотеки и са много весели хора.
-В супермаркетите има ВСИЧКО ,без кока-кола.
-Виждал съм с очите си как жена бие мъжа си! дали са потиснати жените?
-харемите НЕ СА рапостранени, модерните жени НЕ ИСКАТ да са втора или десета жена.За да имаш харем трябва да си милиардер, защото според закона трябва да се дава по равно.иначе отиваш на съд.
-В Сирия има всички известни марки, бутици и т.н. плюс арабски марки на дрехи – арабката е МНОГО капризна!
-Според шериата и законите мъжа няма право да пипа жената ,ако тя е в цикъл и ако тя не желае това.Иначе е подсъдимо!

на заем от: http://ruslantrad.wordpress.com/2008/03/20/explanation-for-arab-world/

какво е мнението ви по въпроса?
потиснати ли са арабските жени?
кое би ви липсвало най-много, ако сте от този етнос?
не се ли спекулира прекалено с безправността на арабските жени?
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя http://www.maggiepooh.wordpress.com
miralub

Брой мнения : 12
Registration date : 15.04.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Пон Юни 08 2009, 18:07

За съжаление,нямам преки впечатления.Това,което зная е прочетено,чуто по радиото или видяно на филм или по телевизията.Но не бих казала,че ми харесва.Едва ли бих могла да живея по този начин и не мисля,че се спекулира.Поздрав.
Вижте профила на потребителя
dr_abdul
Златен потребител
Златен потребител

Брой мнения : 1265
Registration date : 04.03.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Пон Юни 08 2009, 19:22

Здравейте Мафипух и Миралуб

Аз няма да дискутирам правата на жените в арабския свят, защото темата е много сложна.

За съжаление всяко събитие или поведение, или дори мислене, се свързва с Исляма... а може би малко хора знаят, че в арабския свят живеят и мюсюлмани, и християни както и хора от други религии. А от другата страна - не всичко каквото изисква исляма е изпълнено буквално в този широк и разнообразен свят.

На Миралуб казвам: Да! за съжаление: въпреки големият напредък в съвременните комуникационни средства, който позволява по-лесното делене на информацията, все още се гледа към арабския свят като към непозната зона, заобиколена от тайни и митове.

Като бях в България през последната декада на 20-ти век, аз бях облят със странни въпроси и приказки... и всичко това заради два романа, които бяха много популярни тогава:"Не без дъщеря ми" и "Една арабска принцеса разказва".

Няма да коментирам двата романа, но спокойно бих казал: в тях прочетох неща, които нямат нищо общо с арабския свят... затова не ги довърших.

Смятам, че за да можем да съдим един свят с древна цивилизация, трябва повече да го опознаем.

Накрая: да бъдем различни, не би трябвало да означава че един от нас е лош, а другият е добър или обратното.

Различни сме защото хората дори в един и същ град са различни.

Благодаря Ви за интересната дискусия
Вижте профила на потребителя http://tworchestwo.forumandco.com
Azalea
Admin
Admin

Брой мнения : 68
Registration date : 19.03.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Пон Юни 08 2009, 19:46

Не смея да взема отношение - знам това, което предлагат средствата за масова информация. Но темата е интересна.
miralub

Брой мнения : 12
Registration date : 15.04.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Вто Юни 09 2009, 18:47

Здравейте,като че ли долових нотка на обида от страна на dr_abdul. Не бих си позволила да съдя това,което не познавам.Отбелязах само,че нещата,които съм виждала на филм или по телевизията или някъде прочела- не ми харесват. Приемете го като коментар към тях-аз това имах предвид. Съжалявам,ако съм засегнала някого. Поздрав.
sea_de

Брой мнения : 14
Местожителство : Varna
Registration date : 06.04.2009

ПисанеЗаглавие: относно арабските жени   Вто Юни 09 2009, 21:36

Предварително искам да благоря за страхотните теми за дискусии.
Моето мнение също не се опира на наличие на пряк контакт с арабски жени..по-скоро с противоположния пол, както от тази така и от други националности.
Може би греша, защото не е хубаво хората да бъдат свеждани под общ знаменател, и ще се радвам да бъда оборена и да науча повече по темата.
Мисля си, че всички жени са такива каквито са днес в резултат на тяхното възпитание и обкръжение от бащи, братя, общество и друг контакт с мъже извън семейния им кръг.
Това, което съм чувала за арбските жени е, че са особено взискателни и претенциозни жени, с огромен интерес към модата и правата си. Дали една взискателна жена ще позволи да бъде унижавана, особено когато въпросната упреквана религия на майката се гледа с особено почитание. А като казвах интерес към модата имам предвид такъв далеч над нивото на средностатистическата българка и европейката до голяма степен.
От гледна точка на това че алкохола за ревностните мюсюлмани е забранен не мога да кажа че насилието над по-нежния пол в арабските страни следва да е значително много над това, което се наблюдава по нашите географски ширини... но за което се говори и обсъжда далеч по-малко.
MaggiePooh

Брой мнения : 33
Местожителство : софия
Професия/Хоби : Принцеса на Творчеството
Registration date : 30.05.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Вто Юни 09 2009, 21:38

не мисля, че коментарът на Абдул е насочен към когото и да било.

идеята ми за тази тема беше да се проследи зедно този проблем, ако е редно въобще да се нарече така, и да се опитаме да си създадем едно по-реалистично мнение за нещата такива, каквито са.

Аз лично имам леля по бащина линия (или по-то1но съм имала!), която е била убита от баща си, защото е имала извънбрачна връзка с омъжен мъж, била е пълнолетна, на около 26 години, никога преди това не е имала връзка, приятел, брак. Баща й заедно с чичо й, разбирайки, че е бременна я удавят в кладенеца в собствената им къща. Идва Полиция, но дядо ми фактически, въпреки че е задържан от полицията още на другия ден е пуснат заради общественото си положение и имотността си. Това за мен е потресаващо, без значение къде се случва. Разбира се, бихме могли да кажем, че такива неща се случват и в България- да има хора, които убиват децата и жените си или пък родителите си, дори без каквато и да било основатлена или не причина. На мен по-скоро ми е интересно Абдул да ни каже, при това възможно най-обективно, практика ли е това в арабския свят, има ли някакво възмездие, кой защитава правата на жените, фанатизъм ли е това или е нещо нормално, как гледат на подобни неща самите араби?
Вижте профила на потребителя http://www.maggiepooh.wordpress.com
dr_abdul
Златен потребител
Златен потребител

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Вто Юни 09 2009, 23:27

miralub написа:
Здравейте,като че ли долових нотка на обида от страна на dr_abdul. Не бих си позволила да съдя това,което не познавам.Отбелязах само,че нещата,които съм виждала на филм или по телевизията или някъде прочела- не ми харесват. Приемете го като коментар към тях-аз това имах предвид. Съжалявам,ако съм засегнала някого. Поздрав.

Здравей Миралуб

Никак не го приех за обида

просто изразих мнението си по въпроса

Извинявам се ако ти е звучело тука

Пожелавам ти приятна вечер

и до нови срещи в дискусионното поле
dr_abdul
Златен потребител
Златен потребител

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Вто Юни 09 2009, 23:40

MaggiePooh написа:
не мисля, че коментарът на Абдул е насочен към когото и да било.

идеята ми за тази тема беше да се проследи зедно този проблем, ако е редно въобще да се нарече така, и да се опитаме да си създадем едно по-реалистично мнение за нещата такива, каквито са.

Аз лично имам леля по бащина линия (или по-то1но съм имала!), която е била убита от баща си, защото е имала извънбрачна връзка с омъжен мъж, била е пълнолетна, на около 26 години, никога преди това не е имала връзка, приятел, брак. Баща й заедно с чичо й, разбирайки, че е бременна я удавят в кладенеца в собствената им къща. Идва Полиция, но дядо ми фактически, въпреки че е задържан от полицията още на другия ден е пуснат заради общественото си положение и имотността си. Това за мен е потресаващо, без значение къде се случва. Разбира се, бихме могли да кажем, че такива неща се случват и в България- да има хора, които убиват децата и жените си или пък родителите си, дори без каквато и да било основатлена или не причина. На мен по-скоро ми е интересно Абдул да ни каже, при това възможно най-обективно, практика ли е това в арабския свят, има ли някакво възмездие, кой защитава правата на жените, фанатизъм ли е това или е нещо нормално, как гледат на подобни неща самите араби?

Здравей Маги:

Има го в редки случаи до ден днешен. Но: законът се казва думата накрая , и убийците се наказват по закона

Общо казано обществените права на жените са запазени в повечето райони на арабския свят, но в едни арабски общества жените все още страдат. -казвам в НЯКОИ арабски общества-

Но тук искам да отбележа нещо , което е много важно:

Вярно че в арабския свят извънбрачното съжителство не е популярно явление , и че такива извънбрачни отношения между двата пола не са приети както е в запада..но и двата пола се обвиняват..и не само нежния пол , както е масивното убеждение.

Хареса ми това каквото написа Сеа_Де и съм съгласен с нея: Жените повече се глезят от мъжете в арабските страни мнoгoкратно повече отколкото в запад.

И още нещо: Далече от религиозните възгледи: спрямо арабските нрави: Да правиш насилие против една жена дори устно , това е едно поведение което вреди много на мъжкия авторитет...Повярвайте, или не !
leni_nora

Брой мнения : 2
Registration date : 13.04.2013

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Нед Апр 14 2013, 15:40

Темата е изключително интересна и обширна.Винаги ще поражда противоречиви мнения.В едно съм сигурна,жените в арабските страни и всъщност в държавите,където се изповядва исляма са доста ощетени.
Лично аз имам пример за едно момиче,което имаше връзка с един сириец и нещата стигнаха до там,така,както е направен филма ,,Не без дъщеря ми''.Да не забравяме,че това е филм по действителен случай.Другото което е,че аз самата съм чела няколко сури от Корана,особенто тези,които засягат правата на жените и брака като цяло.Честно казано това,което прочетох,определено не ми допада.В по-напредналите държави нещата са се променили,малко.Но като цяло традициите никога няма да се изменят.Жените винаги щв бъдат втора ръка хора в тези държави и пак повтарям особено в по-изсотаналите държави и тези градове и села,кито са забравени от Бог.Самата аз съм живяла и общувала с мюсюлмани и знам какво е отношението им към жените,а то не е много хубаво.Има и изключения,но рядко.
leni_nora

Брой мнения : 2
Registration date : 13.04.2013

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Нед Апр 14 2013, 15:44

Да не забравя.Препоръчвам на всички в този форум да гледат ''Taken''1 i 2 и двете части са много силни и няма нищо измислено в тях. Smile
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Правата на жените в арабския свят   Today at 16:14

Правата на жените в арабския свят
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1